Форс-мажор: як отримати сертифікат
Поняття «форс-мажорні обставини» трапляється в багатьох нормативно-правових актах. А для його позначення використовують різні назви: «форс-мажорні обставини», «обставини непереборної сили», «форс-мажор».
Форс-мажор (переклад з французької мови – вища сила) – це непередбачувані обставини, які не залежать від волі сторін договору, за яких неможливо виконати покладені на них зобов’язання.
Компетентними органами щодо засвідчення обставин непереборної сили законодавством визначено Торгово-промислову палату України та 25 регіональних торгово-промислових палат: 24 обласних та міста Києва.
Відповідно до ч.2 ст.14-1 Закону України «Про торгову-промислову палату» (надалі по тексту – Закон) та п.3.1 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 р. № 44(5), форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. Перелік обставин непереборної сили умовно можна розділити на такі групи:
– обставини, викликані винятковими погодними умовами і стихійними лихами;
– обставини, зумовлені неправомірними чи винятковими діями/бездіяльністю третіх осіб;
– обставини, які виникли з огляду на умови, регламентовані відповідними рішеннями та актами органів державної влади та місцевого самоврядування.
17 березня 2020 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким внесено зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» та включено карантин до списку форс-мажорних обставин.
Необхідно зазначити, що сам факт запровадження карантину не стає автоматично обставиною форс-мажору. Така обставина стане форс-мажорною лише у випадку, якщо особа доведе неможливість виконання зобов’язань, передбачених умовами договору, саме через існування відповідної обставини (карантин). Щоб засвідчити форс-мажорні обставини, потрібно звернутися до Торгово-промислової палати. Для того, щоб отримати сертифікат ТПП про форс-мажорні обставини, потрібно довести причинно-наслідковий зв’язок між зобов’язаннями, які сторона не може виконати, та обставинами (їхнім результатом), на які сторона посилається, як на підставу неможливості виконати зобов’язання.
Як отримати сертифікат про форс-мажорні обставини цікавить багатьох підприємців!
Звертаємо увагу, що вся загальна інформація розміщена на сайті ТПП України у розділі «Послуги – Засвідчення форс-мажорних обставин». Тут є форми заяв та зразки їх заповнення, а також тарифи, рахунок та акти.
Для отримання сертифікату про наявність форс-мажорних обставин необхідний наступний пакет документів:
- відповідна форма заяви, підписана керівником підприємства;
– та документи, які передбачені у вище зазначені заяві;
- копія договору укладеного між сторонами, виконання зобов’язань за яким є неможливим саме через наявність обставин форс-мажору;
- копія наказу (розпорядження) у зв’язку з необхідністю припинення діяльності на підставі відповідних нормативно-правових актів;
- повідомлення (сповіщення іншої сторони чи іншого акту).
- у деяких випадках рахунок про сплату.
Додатково повідомляємо, що від сплати за видачу сертифікату звільняються заявник який є суб’єктом малого підприємництва і підпадає під критерії, визначені ст. 55 ГК України.
Суб’єкти малого підприємництва для отримання безкоштовно сертифіката про настання форс-мажорних обставин, незалежно від підстави виникнення зобов’язання (договірні зобов’язання, сільгоспвиробники, податкові зобов’язання тощо), разом із заповненою заявою встановленої форми, крім вказаних у ній документів, додатково надають документи, що підтверджують їх статус заявника як суб’єкта малого підприємництва, а саме:
- копія документа, якій підтверджує прийняття Заявника на податковий облік;
- документ, що підтверджує отримання річного доходу, який не перевищує суму еквівалентну 10 мільйонів євро з виділеним / підкресленим рядком в цьому документі про суму річного доходу, а саме: копія фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва (форми № 1-м і 2-м) або спрощений фінансовий звіт суб’єктів малого підприємництва (форми № 1-мс і 2-мс) за минулий рік або інші підтверджуючі суму річного доходу документи ( з відміткою податкового органу /для електронного варіанту фінансової звітності – електронна квитанція про прийом звітності);
- документ, що підтверджує середню кількість працівників за звітний період (календарний рік), яка не перевищує 50 осіб, з виділеним / підкресленим рядком в цьому документі про середню кількість працівників за звітний період, а саме: копія звіту з праці (форма 1-ПВ або форма 6-ПВ за минулий рік); копія звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (форма № Д4) або звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (форма № Д5) за IV квартал року або інші підтверджуючі середню кількість працівників за звітний період (календарний рік) документи (з відміткою відповідного державного органу / для електронного варіанту звітності – електронна квитанція про прийом звітності);
- поштовий конверт формату А-4 зі зворотною адресою при простому відправленні поштою та вклеєними марками на відповідну суму, згідно тарифів Укрпошти (дивись на: http://ukrposhta.ua/ua/kalkulyator-forma-rozraxunku) для відправлення сертифіката та примірника акта наданих послуг по Україні.
У період карантину рекомендованим способом направлення пакету документів для отримання сертифікату про форс-мажорні обставини є надсилання документів в електронній формі на електронну адресу:ucci@ucci.org.ua або поштою.
Заява підлягає розгляду залежно від складності та обсягу документів:
- протягом семи робочих днів із дня звернення суб`єкта господарської діяльності;
- протягом двадцяти одного робочого дня – з дня звернення фізичної особи.
У разі відмови:
Якщо за результатом розгляду заяви і наданих документів вбачається, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) відсутні, відсутні підстави/умови для засвідчення передбачені п. 6.9 Регламенту) і т.п., ТПП України / регіональна ТПП надсилає заявникові відповідь про відмову в засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (Додаток № 6 до Регламенту). У разі залишення заяви без розгляду в порядку, передбаченому ст. ст. 6.5, 6.8 Регламенту, заявник вправі повторно звернутись до ТПП України/регіональної ТПП після виправлення тих недоліків, які були вказані у відповіді про залишення заяви без розгляду.
Зверніть увагу на те, що навіть отримання сертифікату про встановлення форс-мажорних обставин не звільняє від виконання зобов’язань за договором, оскільки відповідно до положень статті 617 Цивільного кодексу України, особа, яка доведе, що порушення сталося внаслідок непереборної сили, звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання. Таким чином, від обов’язку за договором, як от сплата орендної плати і тому подібне, сторона, для якої встановлені обставини форс-мажору не звільняється, а звільняється лише від відповідальності за таке невиконання. Фактично сторона договору для якої встановлено обставини форс-мажору отримує можливість відтермінування (прострочення) по виконанню свого зобов’язання без застосування відповідальності (штрафних санкцій).
У зв’язку викладеним вище доцільним є спробувати врегульовувати відносини між сторонами договору мирним шляхом, зафіксувавши домовленості сторін щодо повного чи часткового звільнення від зобов’язань за договором шляхом укладення додаткової угоди.