Щодо отримання ліцензій на право торгівлі алкоголем та тютюном
З 02.08.2018 вводиться єдиний зразок заяви на отримання ліцензій та створюється електронний реєстр виданих ліцензій.
Згідно, п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р., ліцензія – це запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб’єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями (окрім столових вин) або тютюновими виробами (включаючи кальянами) може здійснюватися суб’єктами господарювання за наявності у них ліцензії, яка видається з терміном дії – 1 рік, в подальшому її можна буде продовжити на той ж термін.
Для прийняття рішення щодо того чи зайнятись виготовленням ліцензії самостійно, чи варто звернутись за допомогою до спеціалістів, ми наведемо основні етапи отримання ліцензії:
- Отримання документів необхідних для звернення за ліцензією;
- Підготовка та подача документів;
- Оплата державних платежів та реєстрація;
Перш за все, необхідно зареєструвати реєстратор розрахункових операцій (РРО), тобто пристрій, або програмно-технічний комплекс в якому реалізовано фіскальні функції. РРО необхідно вибрати із переліку, визначеного ДФС, інакше в реєстрації РРО буде відмовлено.
Вибравши модель РРО, необхідно звернутись до центру сервісного обслуговування для укладення договору і подальшої подачі документів в ДФС. Після подачі повного пакету документів і отримання довідки з ДФС, надалі потрібно перевести режим роботи та опломбувати РРО. У разі успішного пройденого цього етапу Вам доведеться ще раз звернутися в ДФС для отримання реєстраційного посвідчення РРО.
В подальшому, після отримання реєстраційного посвідчення і книги обліку розрахункових операцій, які потрібно затвердити у відповідному органі ДФС, Вам знадобляться: правовстановлюючий документ, який підтверджує торгівельну площу не менше 20 кв.м., та технічний паспорт, де зазначається адреса розташування місця торгівлі. У разі наявності вищезазначених документів і додаткових документів, пов’язаних із діяльністю суб’єкта господарювання (виписки), слід переходити до наступного етапу, а саме підготовки та заповнення заяви.
Ліцензія видається за заявою суб’єкта господарювання у якій повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб’єкт господарювання має намір одержати ліцензію (роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами).
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами додатково зазначаються:
- найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по-батькові ФОП;
- код ЄДРПОУ або паспортні дані та ідентифікаційний код ФОП;
- юридична адреса;
- адреса місця торгівлі;
- місце торгівлі (згідно Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», місцем торгівлі є місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива — без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, — торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане РРО (незалежно від їх кількості) або де є КОРО (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
- правовстановлюючий документ на приміщення;
- орган ДФС за місцем здійснення торгівлі;
- орган ДФС за місцем реєстрації суб’єкта господарювання;
- строк дії ліцензії (строк дії ліцензії може бути від 3-х місяців до 1 року);
- сума плати згідно із кількістю місць торгівлі та строку дії ліцензії;
- підпис і печатка (за наявності).
До заяви на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами долучається копія платіжного доручення із банківською печаткою.
Слід зазначити, що ліцензія видається на одне місце торгівлі.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання документів.
У разі отримання ліцензії її необхідно зареєструвати у органі ДФС, для подальшого використання у своєму закладі.
Річна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, становить 8000 гривень у містах, або 500 гривень на території сіл і селищ.
Розмір річної плати за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі становить 2000 гривень у містах, або 250 гривень на території сіл та селищ.
Річна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та перрі (без додавання спирту) становить 780 гривень на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування.
Плата справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством. Оплачувати вартість ліцензії необхідно до початку наступного року, оскільки при несвоєчасній сплаті дія ліцензії зупиняється, і можуть бути накладені штрафні санкції за здійснення діяльності без відповідної ліцензії.