Чи можна захистити дизайн закладу громадського харчування?
Створення вдалого дизайну закладу громадського харчування вимагає значних затрат як часу, так і коштів. Дизайн закладу, окрім естетичних функцій, виконує також ідентифікуючу роль – саме використання характерного дизайну в оформленні закладів відповідної мережі є одним із способів її ідентифікації.
Відтворення чужого дизайну може бути зумовлено не тільки наміром скористатись чужими вдалими ідеями щодо оформлення приміщення, а й прагненням досягнути максимальної асоціації з закладом чи мережею закладів, дизайн інтер’єру якого є пізнаваним та має викликає позитивні асоціації у відвідувачів.
Наскільки особа, яка на законних підставах набула право на використання певного дизайну приміщення та втілила його, може розраховувати на ефективні способи захисту від несанкціонованого відтворення?
Реєстрація авторських прав на твір (дизайн приміщення) як спосіб захисту від несанкціонованого копіювання
Відповідно до положень Цивільного кодексу України до об’єктів авторського права, серед іншого, віднесено твори архітектури та твори ужиткового мистецтва. Законом України «Про авторське право і суміжні права», визначено поняття твір архітектури, як твір у галузі мистецтва спорудження будівель і ландшафтних утворень (креслення, ескізи, моделі, збудовані будівлі та споруди, парки, плани населених пунктів тощо), а твір ужиткового мистецтва – як твір мистецтва, в тому числі твір художнього промислу, створений ручним або промисловим способом для користування у побуті або перенесений на предмети такого користування. Хоча в законодавстві серед переліку об’єктів авторського права чітко не вказано дизайн приміщення, створення відповідного твору виступає об’єктом авторського права.
Дизайн приміщення, як і інші твори є об’єктами авторського права без виконання будь-яких формальностей щодо них.
Первинним суб’єктом авторського права є саме автор твору. Суб’єктами авторського права є також інші фізичні та юридичні особи, які набули прав на твори відповідно до договору, зокрема суб’єктом авторського права може бути особа за замовленням якої створений відповідний твір – візуалізований дизайн приміщення.
Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
Суб’єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах.
Державна реєстрація авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, здійснюється Мінекономрозвитку України («Установа») відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку. Про реєстрацію авторського права на твір Установою видається свідоцтво.
При замовлені розроблення дизайну потрібно мати на увазі, що до особистих майнових прав автора належить, серед іншого, право на недоторканність твору, тому бажано заздалегідь отримати згоду автора на можливість вносити зміни в розроблений дизайн.
У випадку, якщо дизайн створюється іншою особою, необхідно пам’ятати, що хоча дизайн розроблено за Вашим замовленням і Ви здійснили оплату послуг по його розробці і набули права на його використання та розпорядження, у автора залишаються особисті немайнові права, такі як:
- право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо;
- право забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо він як автор твору бажає залишитись анонімом;
- право вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.
Реєстрація патенту на промисловий зразок (дизайн приміщення) як спосіб захисту від несанкціонованого копіювання
Відповідно до положень Закону України «Про охорону прав на промислові зразки», об’єктом промислового зразка може бути форма, малюнок чи розфарбування або їх поєднання, які визначають зовнішній вигляд промислового зразка, призначені для задоволення естетичних та ергономічних потреб. Відповідно до згаданого вище закону, промисловий зразок є результатом творчої діяльності людини у галузі художнього конструювання, об’єктом якого може бути промисловим зразком відноситься зокрема і дизайн приміщень.
Автором промислового зразка є людина, творчою працею якої його створено. Для того, щоб створений об’єкт відповідав умовам патентоспроможності, він повинен бути новим. Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність його суттєвих ознак не стала загальнодоступною у світі до дати подання заявки до Установи або, якщо заявлено пріоритет, до дати її пріоритету. Крім того, у процесі встановлення новизни промислового зразка береться до уваги зміст усіх раніше одержаних Установою заявок, за винятком тих, що на зазначену дату вважаються відкликаними, відкликані або за ними Установою прийняті рішення про відмову у видачі патентів і вичерпані можливості оскарження таких рішень.
Право на одержання патенту має автор і йому належить право авторства, яке є невідчужуваним особистим правом і охороняється безстроково.
Права на дизайн, які може набути замовник
Права, які може набути замовник у випадку, якщо на дизайн приміщення зареєстровані авторські права
Замовник може стати суб’єктом авторського права та набути майнові права автора, за авторським договором замовлення, відповідно до якого автор зобов’язується створити у майбутньому твір відповідно до умов цього договору і передати його замовникові. Договором може передбачатися виплата замовником авторові авансу як частини авторської винагороди.
Замовник зокрема може набути наступні майнові права:
– виключне право на використання твору;
– виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.
Права на твір можуть передаватись як повністю так і частково, і саме в інтересах замовника отримати майнові права повністю. Передача майнових прав автора оформляється авторським договором. Майнові права, що передаються за авторським договором, мають бути у ньому визначені. Майнові права, не зазначені в авторському договорі як відчужувані, вважаються такими, що не передані.
Права, які може набути замовник у випадку, якщо дизайн приміщення зареєстровано як промисловий зразок
Власник патенту може на підставі договору передавати право власності на промисловий зразок будь-якій особі, яка стає правонаступником власника патенту або дати будь-якій особі дозвіл (видати ліцензію) на використання промислового зразка на підставі ліцензійного договору.
Договір про передачу права власності на промисловий зразок і ліцензійний договір вважаються дійсними, якщо вони укладені у письмовій формі і підписані сторонами.